Committee Rosters

Key

CH Chair EHS

Education & Human Services rep.

CS Chair/Senator HSO Humanities & Social Sciences rep.
ME Member HA Humanities & Fine Arts rep.
MS Member/Senator NO Non-College rep.
X/S

Area/Senator

SO Social Sciences rep.
AT At-Large, fills vacancy, one-yr ST Science & Technology rep.
{ } not elected by Senate Seat open for election (incumbent)

The seat and term years are indicated for each committee position. Committee seats are designated for representation from the specified academic unit. After three regular elections, remaining vacant seats may be filled at-large by any faculty for a one-year term. Committee vacancies and outgoing members are highlighted.

Committee Chairs of standing Senate committees are expected to convene and meets with the committee on a regular basis, attend all Faculty Senate meetings in order to act as a liaison regarding all business pertaining to the committee, and submit an annual written report, outlining the membership and work of the committee.

Elections are held at the last two spring semester Faculty Senate meetings. Faculty members or senators may submit nominations to Faculty Senate Secretary: aimee.miller@millersville.edu

Nominations submitted in advance will be included on a printed ballot. However, nominations may still be made by senators at the meeting, and additional names will be included on the final ballots.

Rosters

A B C E F G H J M N S U

ACADEMIC OUTCOMES ASSESSMENT COMMITTEE
Standing Senate Committee; Chair: 3-year term;
Member: 2-year term; 2-term limit

CH 2016-2019 Robyn Davis, HIST
EHS 2017-2019 Karen Rice, SOWK
HA 2018-2020 Line Bruntse, ARTD
NO 2018-2020 (Scott Anderson, LIBR)
ST 2018-2020 Teresa Hartmann, NURS
SO 2017-2019 Victoria Khiterer, HIST

ACADEMIC POLICIES
Standing Senate Committee; Chair: 3-year term,
Member: 2-year term; Limit 1 per Dept; 2-term limit;
usually meets 1st and 3rd Thursdays, 4:00-5:30

CH 2017-2020 Jack Ogutu, AEST
EHS 2018-2020 Fred Foster-Clark PSYC
EHS 2017-2019 Marc Felizzi, SOWK
HA 2018-2020 James Machado, COMT
HA 2017-2019 Christy Banks, MUSI
NO 2018-2020 Greg Szczyrbak, LIBR
ST 2018-2020 Talor Walsh, ESCI
ST 2017-2019 Antonia Cardwell, MATH
SO 2018-2020 (David Owen, GOVT)
SO 2017-2019 Ankur Nandedkar MGMK

ACADEMIC STANDARDS
Standing Senate Committee; Chair & Members: 3-year term,
Alternates: 1-year term; 2-term limit
2 FULL DAYS FALL/SPRING 8am-6pm;
Meetings are generally the second weeks of January and June
Committee will meet Wednesday and Thursday, January 11-12, 2012 with Friday, January 13, 2012 an inclement weather make-up day;
and Thursday and Friday, June 7 and 8, 2012

Per recommendation from their accrediting body, faculty from CNHD should not serve on this committee.

CS 2018-2021 Ryan Wagner, BIOL
EHS 2018-2021 Debra Vredenburg-Rudy, PSYC
EHS

2016-2019

Joyous Bethel, SOWK
EHS 2017-2020 Janet Josephson, EMEE
HA 2018-2021 Ping Yang, COMT
HA 2016-2019 Christine Filippone, ARTD
HA 2017-2020 (Katie Allen, CHEM (AT))
NO 2016-2019 Kimberly Auger, LIBR
ST 2018-2021 Erin Moss, MATH
ST 2016-2019 Joel Piperberg, BIOL
ST 2017-2020 Steve Kennedy, CHEM
SO 2018-2021 Lexi Hutto, MGMK
SO 2016-2019 Robyn Davis, HIST
SO 2017-2020 Kim Mahaffy, SOCA
AL/EHS

2018-2019

Deborah Tamakloe, EMEE
AL/HA 2018-2019 (Melinda Rosenthal, ENGL)
AL/NO 2018-2019 (Sam Earman, ESCI (AT))
AL/ST 2018-2019 Kelly Kuhns, NURS
AL/SO 2018-2019 Mary Sommar, HIST

ADMISSIONS, ADVISEMENT & STUDENT AFFAIRS
Standing Senate Committee; Chair & Members: 3-year term; 2-term limit

CS 2018-2021 (Lexi Hutto, MGMK)
ME 2018-2021 Michael Elioff, CHEM
ME 2018-2021 Teresa Hartmann, NURS
ME 2016-2019 Sandy Deemer, EDFN
ME 2016-2019 Mehmet Goksu, PHYS
ME 2016-2019 Kelsey Backels, CNHD
ME 2017-2020 Elizabeth Thyrum, PSYC
ME 2017-2020 Justin Garcia, SOCA

BYLAWS
Standing Senate Committee; Members: 2-year term
Chair elected from committee

{Appt Member} Fac Sen Secretary Aimee Miller
{Appt Member} Fac Sen Parliam Shaun Cook
EHS/S 2017-2019 Lesley Colabucci, EMEE
HA/S 2018-2020 Jeri Robinson, ARTD
NO/S 2018-2020

Joe Sciarretta, AASD

ST/S 2018-2020 Ethan Frost, GEOG
SO/S 2017-2019 Onek Adyanga, HIST

COMMENCEMENT SPEAKER
Committee modified by Senate; Members: 2-year term; 2-term limit

{Convener:} VP Advanc. Alice McMurray
EHS 2018-2020 Deborah Tamakloe, EMEE
HA 2017-2019 Katarzyna Jakubiak, ENGL
NO 2018-2020 Lisa House, CNHD
ST 2017-2019 Steve Bonser, CHEM
SO 2017-2019 Lexi Hutto, MGMK

COOPERATIVE EDUCATION
Standing Senate Committee; Chair: 3-year term

CH 2017-2020

Robyn Davis, HIST

{} AEST

Mark Snyder

AFAM Rita Smith Wade-El
{} ART

Nancy Mata

BIOL

Aaron Haines
{} BUAD/ACFN

Eric Blazer

BUAD/MGMK

Behnam Nakhai
{} CHEM

Jeremiah Mbindyo

COMT

Thomas Boyle

{} CSCI

David Hutchens

ESCI

Ajoy Kumar
{} ECON

Ken Smith

EMEE

 

{} EDFN

Nakeiha Primus

EHEM

Sepi Yalda
{} ENGL

Caleb Corkery

ENTR

Jeri Robinson & Nancy Mata
{} FORL

Susanne Nimmrichter

GEOG

Kathleen Schreiber

{} GOVT

Charles Greenawalt

HIST

Ron Frankum

{} INTL

Kirsten Bookmiller

LATS

Kim Mahaffy

{} MATH

James Fenwick

MDST

Bob Bookmiller

{} MUSI

Barry Atticks

OSEH

Jack Ogutu

{} PHIL

Charles Ward

PHYS

Tariq Gilani

{} PSYC

Rita Smith Wade-El

SOWK

Jennifer Frank

{} SOCA

Mary Glazier

WSSD

Julie Lombardi

{} WSTU

Nivedita Bagchi

CULTURAL AFFAIRS
Committee modified by Senate; Members: 3-year term

{CH: elected by comm.}
ME 2016-2019 Tony Elliot, COMT
ME 2016-2019 Michael Wismer, MATH
ME 2016-2019 Mehmet Goksu, PHYS
ME 2017-2020 Victoria Khiterer, HIST
ME 2017-2020 Katarzyna Jakubiak, ENGL

EDUCATOR OF THE YEAR SELECTION
Faculty representatives elected by Senate; Members: 2-year term; 1-term limit;
not eligible for 5 years

EHS

2017-2019

Ann Gaudino, EDFN
HSO 2018-2020 Christine Gaudry, FORL
NO 2017-2019 Kendra Saunders, CNHD
ST 2018-2020 Talor Walsh, ESCI

FACULTY-STUDENT ATHLETIC
Standing Senate Committee; Chair & Members: 3-year term;
usually meets 1st Wed, 12:00-1:00

CS 2018-2021 Dan Audette, WSSD
ME 2016-2019 Joe Lynch, CNHD
ME 2017-2020 James Pannafino, ARTD
ME 2017-2020 Zhigang Han, MATH

FINANCIAL AID
Committee modified by Administration; Members: 2-year term

{Appt Chair} AVP Std. Aff. Dwight Horsey
ME 2018-2020 Dan Albert, CHEM
ME 2017-2019 Mary Sommar, HIST

GENERAL EDUCATION REVIEW (GERC)
Standing Senate Committee; Chair: 3-year term, Members: 2-year term;
Limit 1 per dept; usually meets 2nd & 4th Thurs., 4:00-5:30

CH 2018-2021 Carrie Smith, SOCA
EHS 2018-2020 Fred Foster-Clark, PYSC
EHS 2017-2019 Marc Felizzi, SOWK
HA 2018-2020 Line Bruntse, ARTD
HA 2017-2019 Susanne Nimmrichter, FORL
NO 2017-2019 Melissa Gold, LIBR
ST 2018-2020 Kelly Kuhns, NURS
ST 2017-2019 Kathy Schreiber, GEOG
SO 2018-2020 (Baoling Ma, MATH (AT))
SO 2017-2019 David DiRusso MGMK

GRADUATE COURSE & PROGRAM REVIEW (GCPRC)
Standing Senate Committee; Chair: 3-year term, must be member of Graduate Faculty; usually meets last Wed, 2:00-3:30

CH 2016-2019 Becky Mowrey, WSSD
{} ARTD Leslie Gates EMEE Marcia Nell
{} EHEM Sepi Yalda EDFN Ellen Long
{} ENGL Yufeng Zhang FORL Susanne Nimmrichter
{} EMEE Charlton Wolfgang HIST Clarence Maxwell
{} EMEE Judith Wenrich EDFN Tiffany Wright
{} MATH Janet White NURS Jenny Monn
{} PSYC Claudia Haferkamp PSYC Helena Tuleya-Payne
{} PSYC Jason Baker SOWK Heather Girvin
{} AEST Scott Warner SOWK Karen Rice
{} EDFN Oliver Dreon NURS Kelly Kuhns

HONORARY DEGREE
Committee modified by Administration; Members: 2-year term

{Chair} VP Advanc.

Alice McMurray

HSO 2017-2019 James Pannafino, ARTD
EHS 2018-2020 Shaun Cook, PSYC
ST 2018-2020 Mehmet Goksu, PHYS

JOINT SENATE CONFERENCE
Standing Senate Committee; Members: 1-year term

{Appt Chair}

Fac. Sen. Chair ProTemp

Shaun Cook
MS 2018-2019 Ethan Frost, GEOG
MS 2018-2019 Bob Vaillancourt, ESCI
MS 2018-2019 Aimee Miller, CHEM

JUDICIAL BOARD
Faculty representatives elected by Senate; Members: 2-year term, Alternates: 1-year term

ME 2018-2020 Noel Heitmann, MATH
ME 2018-2020 Shaun Cook, PYSC
ME 2017-2019 Christine Gaudry, FORL
ME 2017-2019 Duane Hagelgans, ESCI

MULTIDISCIPLINARY CURRICULUM COMMITTEE
Standing Senate Committee; Chair: 3-year term

CH 2018-2021

Nakeiha Primus, EDFN

{} GOVT Robert Bookmiller PSYC

Frederick Foster-Clark

{} EDFN Nakeiha Primus
HIST

Tracey Weis

{} PHYS Mehmet Goksu PHIL

Chuck Ward

{} CHEM Steven Bonser ATHL

Henry Fijalkowski

{} GOVT Nivedita Bagchi

NOONAN FUND
Committee modified by Administration; Members: 2-year term

{Appt Chair} Dir. Libr. Svcs. Rene Munoz
EHS

2018-2020

Shaun Cook, PSYC
HA

2018-2020

Jeri Robinson, ARTD
NO

2017-2019

Teresa Weisser, LIBR
ST

2018-2020

Bob Vaillancourt, ESCI
SO

2017-2019

Lexi Hutto, MGMK

STUDENT CIVIC ENGAGEMENT COMMITTEE
Faculty representatives elected by Senate; Members: indefinite term; meets 2nd & 4th Tues 2:00

EHS indefinite Dan Audette, WSSD
HSO indefinite Jennifer Miller, PHIL
NO indefinite Greg Szczyrbak, LIBR
ST indefinite Nazli Hardy, CSCI

UNDERGRADUATE COURSE & PROGRAM REVIEW (UCPRC)
Standing Senate Committee; Chair: 3-year term, Members: 2-year term; 2-term limit;
Limit 1 per dept; usually meets 2nd, 4th, 5th Tues 4:10-5:45

CH

2018-2021

Ollie Dreon, EDFN
EHS

2018-2020

Debra Vredenburg-Rudy, PSYC
EHS

2017-2019

Janet Josephson, EMEE
HA

2018-2020

Justin Mando, ENGL
HA

2017-2019

Becky McDonah, ARTD
NO

2017-2019

Krista Higham, LIBR
ST

2018-2020

Ethan Frost, GEOG
ST

2017-2019

Duane Hagelgans, ESCI
SO

2018-2020

(Hadi Halawa, WSSD (AT))
SO

2017-2019

David DiRusso MGMK

UNIVERSITY HONORS COLLEGE
Standing Senate Committee; Chair: 3-year term; 2-term limit

CH 2016-2019 Aaron Haines, BIOL
{} PSYC Elizabeth Thyrum
{} HIST Robyn Davis
{} EDUC Jason Petula
{} MATH Cynthia Taylor
{} FORL Norma Rivera-Hernandez
{} CHEM Maria Schiza
{} LIBR Krista Higham
{} SOCA Carrie Smith

APPOINTED OR EX-OFFICIO SENATE REPRESENTATIVES

Commencement Committee Kat Walsh
Council of Trustees (advisor) Kat Walsh
Joint Senate Conference (chair) Shaun Cook
Medal Fund Management Board Kat Walsh
President's Advisory Leadership Council Kat Walsh
Parliamentarian Shaun Cook